A villa­mos­mérnök lételeme az alkotás

Évi kétmillió megter­ve­zett m2 felett az ARTREA. Kulcs a komp­le­xitás.

Az ARTREA CONSULTING épület­villamossági terve­zőcég törté­nete 2011-ben kezdő­dött, amikor a válság után épp csak kezdett újra­éledni a gazdaság, az építő­ipar pedig még stag­nált. Négy fővel indult el a vállal­kozás, és azóta is töret­lenül fejlődik, ma már hazánk egyik piac­ve­ze­tője. Üveges Zoltán, ügyve­zető mesélt a kezde­tekről, a mérnök­szak­máról, a projek­tekről és a jövőről.

Hogy kezdő­dött az ARTREA törté­nete, honnan indul­tatok? És mára hova jutot­tatok el, mekko­rára növe­ke­dett a vállalat?

2011-ben, amikor egy másik cégnél felszá­molták a terve­zési osztályt, három kollé­gámmal úgy döntöt­tünk, hogy mi továbbra is együtt szeret­nénk ezzel foglal­kozni. A magyar terve­ző­cégek – az összes szakág tekin­te­tében – jellem­zően a tönk­re­ment szoci­a­lista nagy­vál­la­latok után munka nélkül maradt szak­em­berek kény­szer­vál­lal­ko­zásai voltak, nem pedig cégsze­rűen felépí­tett szer­ve­zetek. Ma mind­össze néhány kivétel van Magyar­or­szágon tervezői körökben. Az ARTREA ilyen szem­pontból egy teljesen más megfo­gal­ma­zású vállal­kozás: cégtár­sammal elkép­zeltük, hogy milyen válla­latot akarunk, kije­löltük a pozí­ci­ókat és feladat­kö­röket, majd ehhez keres­tünk embe­reket; vagyis tuda­tosan építettük fel a céget. Ez nem feltét­lenül függ össze a mérettel, sokkal inkább a műkö­dési móddal. Egy olyan válla­latot szeret­nénk a magun­kénak tudni, aminek van jövője nélkü­lünk is, azért dolgo­zunk, hogy legyenek pozí­ciók, kompe­ten­ciák, tudás­igény, egy működő rend­szer, amiben a vezetők is csak egy-egy fogas­ke­reket jelen­tenek.

Komoly hozzá­adott érték, hogy komplex szol­gál­ta­tást nyúj­tunk, ami nemcsak itthon, de Nyugat-Euró­pában is ritkaság. Ez azt jelenti, hogy a projektet, minden alte­rü­le­tével együtt, teljes egészében saját stábbal terve­zünk meg, házon belül oldunk meg mindent – a belső kommu­ni­káció növeli a haté­kony­sá­gunkat, minő­ségi terveket adunk ki, és nem utolsó sorban gyor­sabban tudunk dolgozni. 

Jó döntés volt önál­ló­sodni és így felépí­teni az ARTREA‑t, mivel már az első félévben 50 milliós forgalmat bonyo­lí­tot­tunk, és azóta is töret­lenül fejlődik a cég. Akkor indul­tunk, mikor az építő­ipar még stag­nált a válság után, így idő kellett a fejlő­déshez, de mindig is hosszú távú beru­há­zásban gondol­koz­tunk. Amikor mindenki más a túlélé­sért küzdött, mi akkor nőttünk, és pont addigra lettünk nagyok létszámban, mire elin­dultak a beru­há­zások és sok megren­de­lést kaptunk, így válhat­tunk hirtelen az egyik hazai piac­ve­zető elekt­romos terve­ző­céggé. Szóval jó menedzs­menti stra­tégia, szerencse és tudás kellett a sikerhez. Mára elértük nagy­ság­ren­dileg a félmil­liárd forintos forgalmat, és átla­gosan 22–24 fő alkal­ma­zot­tunk van.

Ahogy emlí­tetted, az ARTREA az egyik piac­ve­zető cég itthon. Mi a cél, hová szeret­nétek tovább fejlődni, növe­kedni?
A hazai piacon 3–4 olyan cég van, ahol viszonylag nagy létszámban foglal­koznak épület­villamossági terve­zéssel. Az biztos, hogy ebben benne vagyunk mind forgalom, mind létszám tekin­te­tében. Kitű­zött növe­ke­dési célunk nincs, nem akarunk feltét­lenül ennél sokkal nagyobbak lenni, inkább a legjobbak, a legmeg­be­csül­tebbek. Célunk, hogy a megbízók szeres­senek velünk dolgozni. Megbíz­ható, presz­tízs­ér­tékű, ismert és elis­mert brandet szeret­nénk építeni.

Az ismert márkák között vélhe­tően a legtöbben egyetlen épület­villamossági terve­ző­céget sem tudnak mondani. Pedig a hosszú távú fenn­tart­ha­tó­sághoz nagyon fontos a brand­építés, az ismertség növe­lése. Szerinted mennyire fiatalos, trendi szakma az épület­villamossági tervezés? Mi a helyzet az után­pótlás-képzéssel?
Jelen pilla­natban sajnos egyál­talán nem vonzó a szak­mánk, a villa­mos­mér­nöki terü­leten belül vannak sokkal tren­dibb irányok. Ennek az egyik fő oka az okta­tási rend­szerben kere­sendő: bizo­nyos szakokon ugyan oktatják a szak­mánk egy-egy kis szeg­mensét, de olyan képzés nincs jelenleg hazánkban, ahol épület­villamossági terve­ző­mér­nö­köket képez­nének. Így a kollégák jellem­zően szemé­lyes kapcso­latok útján vagy köte­lező szakmai gyakorlat kere­tében ismer­kednek meg az ARTREA-val, nálunk tanulják meg a szakmát az alapoktól kezdve, és jó esetben itt ragadnak. Ennek persze van előnye is, hiszen így a mi munka­mód­sze­rünk szerint csiszo­lódik terve­zővé; de közben a legalap­ve­tőbb tudást is át kell adnunk, és csak ezután válhat vala­mi­lyen terü­leten profivá. Ez rengeteg időt, ener­giát és pénzt felemészt, ami csak akkor megté­rülő befek­tetés, ha a kolléga hosszú távon nálunk marad, de kevés embernek van türelme kivárni azt a nagy­jából három évet, mire valóban képes lesz egy épület­villamossági tervet, vagy annak egy részét magas szín­vo­nalon elké­szí­teni.

Hogyan kell elkép­zelni egy projekt megva­ló­sí­tását? A többi szak­ággal mennyire tudtok szorosan együtt­mű­ködni a folyamat során? Mennyire kell követ­netek, ismer­netek a kortárs építé­szeti tren­deket?
Először koncep­ció­terv készül, aztán enge­dé­lye­zési terv, ami bár viszonylag egysze­rűbb, de eddigre fejben össze kell állnia az épületnek, végül követ­kezik a rész­letes tervezés. Az épület­vil­la­mosság a legtöbb terü­leten egy követő szakma: követjük az építészt, a belső­épí­tészt, a gépészt, kiszol­gáljuk az ener­gia­igé­nyüket. Vagyis nagy mértékben függünk mindenki mástól, ugyan­akkor az épület nem működik nélkü­lünk, az elekt­romos hálózat a ház ideg­rend­szere.

Mivel a megbí­zóink szinte kizá­rólag építé­szek, ezért álta­lában a projektek már kiala­kult építész koncep­ci­óval jutnak el hozzánk, amihez az elekt­romos részt hozzá kell illesz­te­nünk. Sajnos ez álta­lában azt jelenti, hogy fel kell borí­ta­nunk az építész koncep­ciót, mert az a gyakorlat, hogy az épület­vil­la­mos­ságra és a gépé­szetre nincs felké­szítve a ház. Itt vissza is jutot­tunk oda, hogy az egye­te­meken nem oktatnak terve­zést, nem ismerik a folya­ma­tokat és a többi szakág munkáját a tervezők.

Az elmúlt 10–15 évben olyan sok új tech­no­lógia került be az épüle­tekbe, hogy gyakor­la­tilag teljesen megvál­to­zott a szak­mánk, a régi beideg­ző­dések viszont megma­radtak. Gondolok itt arra, hogy sokan még mindig azt gondolják, hogy két nap alatt el lehet készí­teni egy villamos tervet, miközben ma már ez messze nem így van, sokkal bonyo­lul­tabb a tech­no­lógia. Folya­ma­tosan azzal szem­be­sü­lünk, hogy tőlünk ugyan­akkor várnak tervet, amikor a többi szak­ágtól, miközben nekünk le kell követ­nünk mindenki mást. Örök küzdel­münk, hogy gyakor­la­tilag adat­szol­gál­tatás nélkül kell szál­lí­tunk a terveket, ezért azokat újra és újra módo­sí­tani kell. Mindez hatvá­nyo­zottan igaz az épület­fel­ügyelet terve­zé­sére: ami az utolsó lépés a végleges gépé­szet után, ráadásul a legbo­nyo­lul­tabb része a szak­mánknak. Folya­ma­tosan azon dolgo­zunk, hogy ezeket a nehéz­sé­geket leküzdjük a tervezés során, és ehhez első­sorban – termé­sze­tesen a szak­tu­dáson kívül – megfe­lelő ütemezés és kommu­ni­káció szük­séges.

Melyik projek­tekre vagy a legbüsz­kébb, mik voltak a mérföld­kövek? Mennyi projek­tetek van jellem­zően éves szinten?
Az ARTREA első komoly mérföld­köve a Ferenc­város új stadi­onja, a Grou­pama Aréna volt. Érte­lem­sze­rűen nagyon látvá­nyos projektről volt szó, ami megala­pozta a léte­zé­sünket, feltett minket a térképre. Utána gyakor­la­tilag az összes nagy autó­gyár terve­zé­sében részt vettünk, ami nagy lökést adott a cégnek gazda­sá­gilag és munka­mennyi­ségben; és volt néhány nagyon látvá­nyos iroda­épület is, például a Telekom székház. De a legbüsz­kébb mégis arra vagyok, hogy milyen sok embert sike­rült megta­ní­tani a szak­mára, sokan már leváltak és önálló cégeket visznek. Legalább hat olyan cég van jelenleg a piacon, akik nagyon komoly konku­ren­ci­áink, és ezeket mind itt kezdett villa­mos­mér­nökök vezetik. Szak­ma­ilag amek­kora örömöt okoz ez, üzle­tileg épp akkora hátrány, mégis büszke vagyok erre.

Érdekes módon hullámzó múltja van a cégnek. Vannak olyan évek, amikor rengeteg, akár 120–130 kisebb projek­tünk van, és van, amikor kevés, de nagyon nagy munkán dolgo­zunk. Idén például mind­össze 29 projek­tünk van eddig, de ebből hat bőven 100 000 m2 feletti. Nagy­ság­ren­dileg évente durván 1−1,5 millió m2 közötti terü­letet tudunk megter­vezni, de idén bőven kétmillió m2 fölött vagyunk már most.

Mit szeretsz a legjobban a szak­mában? Mi a szereped most a cégben, mennyire távo­lodtál el a terve­zéstől veze­tő­ként?
Cégve­ze­tő­ként nyilván keve­sebbet tervezek, de azért nem távo­lodtam el teljesen, továbbra is foglal­kozom terve­zési felada­tokkal. Persze az emberek irányí­tása legalább ugyan­ak­kora kihívás. A villa­mos­mérnök lételeme az alkotás – az lép erre a pályára, aki valami újat akar létre­hozni. A szakmai elhi­va­tott­sá­gomat ez élteti, hogy nyomot hagyunk magunk után.