Ener­gia­éhes óriások

Ipari léte­sít­mé­nyek épület­villamossági terve­zése

Manapság egyre több ipari léte­sít­mény épül világ­szerte, így hazánkban is. Épület­villamossági szakági szem­pontból ezek az épít­mé­nyek jelentik több­nyire a legna­gyobb felada­tokat. Az ARTREA épület­villamossági tervező cég csapata is dolgo­zott már többek között autó­gyáron, elekt­ro­mos­jármű-akku­mu­látor üzemen, higi­é­niai termé­keket gyártó csar­nokon vagy épp villa­mos­erő­művek központi vezér­lő­egy­sé­geit előál­lító léte­sít­mé­nyen. Már ennyiből is látszik, hogy rend­kívül össze­tett terü­letről van szó, hiszen nem elég, hogy a beru­házó igénye­inek és az épület majdani funk­ci­ó­jának meg kell felelni a terve­zési folyamat első pilla­na­tától kezdve, de ráadásul szám­talan külső tényezőt is figye­lembe kell venni. Például szem előtt kell tartani rengeteg szabá­lyo­zást és előírást, a környe­zet­tu­da­tos­sági elvá­rá­sokat, és persze eszté­tikus, minden szem­pontból a köze­gébe illesz­kedő épületet kell alkotni.

Ipari léte­sít­ményt tervezni szakági szem­pontból külön­leges kihívás, hiszen ezek álta­lában hatalmas terü­letű épületek, melyekben több száz vagy akár több ezer ember fog dolgozni, gyakran foko­zottan veszé­lyes körül­mé­nyek között. Hazánkban rengeteg üzem épült a közel­múltban és épül jelenleg is, ami a gazdaság fellen­dí­tése mellett a munka­hely­te­remtés szem­pont­jából is kiemel­ke­dően fontos. Persze mindennek követ­kez­tében elke­rül­he­tetlen, hogy az országos ener­gia­fo­gyasztás is jelen­tősen növe­kedjen.

Gyakran merülnek fel olyan kérdések az ipari léte­sít­mé­nyek kapcsán, amelyek azt jelzik, hogy sokan még mindig bizony­ta­lanok, fenn­tar­tá­sokkal kezelik az ilyen jellegű épít­mé­nyeket. Kardi­nális kérdés az ener­gia­fel­hasz­ná­lásuk, nem vélet­lenül, hiszen a gyárak jellem­zően hatalmas ener­gia­igénnyel működnek. De hogy pontosan mit jelent az, hogy hatalmas, az ARTREA ügyve­ze­tője, Üveges Zoltán így fogal­mazta meg:

„Az ener­gia­fel­hasz­nálás mértéke tech­no­ló­gia­függő, telje­sít­mé­nyek tekin­te­tében az 1–2 mega­watt-tól a sok tíz mega­wattig minden előfordul. Az akku­mu­lá­tor­gyárak, az ezekhez gyár­tott alap­anyagok, vagy például az autó­gyárak a több tíz MW-os nagy­ság­rendbe esnek, ezek csat­la­koz­ta­tá­sához akár nagy­fe­szült­ségű alál­lo­má­sokra és távve­ze­té­kekre is szükség lehet. Csak össze­ha­son­lí­tás­ként: egy komo­lyabb gyár akár 10 000 lakás telje­sít­mé­nyét is felve­heti.”

Egy másik lényeges szem­pont, ami rend­sze­resen felmerül, hogy az ipari léte­sít­mé­nyek mennyire fény­szennye­zőek, mennyire változ­tatják meg vagy esetleg „rontják el” a kilá­tást. Ezek termé­sze­tesen fontos kérdések, de azt minden­képp tudni kell, hogy egyre szigo­rúbbak a környe­zet­vé­delmi előírások, melyek betar­tása jelen­tősen csök­kenti a környe­zeti hatá­sokat. A tech­no­lógia is folya­ma­tosan fejlődik, és nagyon fontosnak tartjuk, hogy mindig a rendel­ke­zésre álló legmo­der­nebb beren­de­zések, készü­lékek beépí­té­sével tervez­zünk, ami a későbbi üzemel­tetés szem­pont­jából hosszú távon is kifi­ze­tődő. Másfelől pedig termé­sze­tesen cél a taka­rékos üzemel­tetés, és ez a feltétel észszerű határt szab a „feles­leges” beren­de­zé­seknek. Így tehát elmé­letben a környe­zeti hatások az ipari terü­le­teken is egyre jobban vissza­szo­rulnak. Az persze igaz, hogy az új megabe­ru­há­zások mögött olyan tech­no­ló­giák vannak, amelyeket jelenleg nem lát át senki a hazai tervezői oldalon, így nem tudjuk megítélni, hogy a leve­gőbe kerülő anyagok mennyi­sége és milyen­sége mit jelent a környezet szem­pont­jából.

Az viszont biztos, hogy mi az ARTREA-nál mindent megte­szünk a terve­zési folyamat során, hogy az ipari léte­sít­mé­nyek elekt­romos rend­szere opti­mális legyen, mind a gyár leendő funk­ci­ó­inak kiszol­gá­lását, mind a környe­zeti hatások csök­ken­tését tekintve.