Egy új labda­rúgó stadion terve­zése előtt – mint oly sok egyéb épít­mény esetében is – érdemes elgon­dol­kodni azon, hogy mitől is jó egy stadion, mi a cél, mik az eszközök, mitől lesz gazda­ságos és jól üzemel­tető egy látszólag egycélú épület. Bár elsőre nehezen elkép­zel­hető, de a stadion első­sorban rendez­vénytér, mely rendez­vé­nyek között vannak foci­meccsek is, de mint a kuta­tá­saink során ez kide­rült, ezek a rendez­vé­nyek nem érik el a stadion rendez­vé­nye­inek 10% sem. Jó esetben kb 40, rosszabb esetben mintegy 20–25 mérkő­zést tartank évente egy stadi­onban, még a többi rendez­vény száma elér­heti a 200–250-et is. Persze, ezek nem mind­egyike telt­házas, de valljuk be őszintén: a foci­meccsek több­sége sem az. Kevés olyan stadion van ma a világon, amelyik fenn­tartja magát a labda­rú­gásból, ahhoz olyan sztár­csapat kell, melyből 2–3 van Euró­pában. Fenti­ekből kiin­dulva nagyon fontos szerepe van előre tisz­tázni, hogy milyen célú rendez­vé­nyekre készü­lünk fel, mi az, amire a hang­súlyt fektetjük. A Grou­pama Aréna átter­ve­zé­se­inek, módo­sí­tá­sa­inak zöme azért történt, mert a célokat – tapasz­talat hiányában – „útközben”, a tervezés és kivi­te­lezés során sike­rült ponto­sí­tani.

Az Artrea Consulting Kft., mint a terve­zé­sért felelős iroda, a teljes erős­áramú rend­szert tervezte, koor­di­nálta a gyen­ge­áramú rend­sze­reket is, össze­fogta a sok-sok mérnököt, aki a terve­zésben részt vett. Összesen mintegy 20 mérnök dolgo­zott a projekten terve­ző­ként, ennek több mint a fele gyen­ge­áramú szak­ember. Több, mosta­náig Magyar­or­szágon nem létező tech­nika került besze­re­lésre, így a gólfi­gyelő rend­szer, a játékos-megfi­gyelő, a teljes lefe­dett­séget bizto­sító WI-FI, a teljes multi­mé­diás rend­szert integ­ráló Stadium Vision rend­szer, az arcfel­is­me­rést is lehe­tővé tevő, teljes lefe­dett­séget bizto­sító kamera rend­szer és még sorol­hat­nánk…

Erős­áram olda­láról is jelentős újítá­sokat tervez­tünk meg, ezeknek köszön­he­tően lehet­séges a teljes HD-TV vilá­gítás, a gene­rátor-mentes üzemel­tetés, a teljesen flexi­bilis energia ellátás. Bármi­lyen rendez­vény ellá­tása lehet­séges a küzdő­téren éppúgy, mint a főépü­leti rendez­vény­ter­mekben. A két transz­for­mátor ener­giája mintegy 150 km kábelen és veze­téken keresztül látja el az egyes fogyasz­tókat, elosztva a maxi­mális 3 MW ener­giát.

A terve­zésben az Artrea Consulting Kft. színe­iben 5 kollega tervező dolgo­zott szinte a teljes projekt ideje alatt, részt vettünk mintegy 200 egyez­te­tésen, sok-sok óra, nap hely­színi műve­zetés során segí­tettük a kivi­te­le­zőket a rend­kívül rövid építési idő betar­tá­sában. Termé­sze­tesen, ez nem lett volna sikeres az igen felké­szült és lelkes kivi­te­lezői csapat és a felké­szült szak­cégek – beszál­lítók nélkül!

És a tanulság? Megta­nultuk, mitől stadion a stadion, tapasz­ta­latból tudunk gazdál­kodni a tudá­sunkkal és infor­má­ci­ó­inkkal, így a jövőben még haté­ko­nyabban tudjuk segí­teni a Beru­há­zókat és építész tervező kolle­gákat a követ­kező stadion megépí­té­sében.

Üveges Zoltán

Tények és számok

  • Megbí­zónk: S.A.M.O. Tervező és Ingat­lan­fej­lesztő Kft.
  • Építé­szet: S.A.M.O. Tervező és Ingat­lan­fej­lesztő Kft.
  • Belső­épí­té­szet: MCXVI Építész­mű­terem
  • Terület: 19000 m2
  • Tervezés éve: 2013